פגיעות מיניות בילדים בציבור החרדי

אל תשליכני – פגיעה מינית בילדים בציבור החרדי

הם  שותקים אילמים כמעט ולא נוכחים הם שקופים…

עד ש…זה מתפרץ, אך עדיין הם לא מספרים את הסיפור, אסור זה מפחיד.. הפוגע עלול.. המשפחה תתפרק.. אז עדיף לשתוק, לנצור את הסוד בלב, וגם מי יאמין לי.

ואז מגיעה התדרדרות התנהגותית בבית, בחברה, בלימודים ובנוסף הסוד הגדול תחושות האכזבה הנגרמת לבני המשפחה שאינם יודעים מכלום ולכן לא מבינים אותי ולפעמים עד כדי התרופפות היחסים עם בני המשפחה הקרובה והתרחקות, עד לניתוק הקשר. ואני? .. לבד בתוך החושך בבאר עמוקה ללא מים חיים.

לאחרונה מתחזקת והולכת ההכרה בשכיחות תופעת הפגיעה המינית בילדים בציבור החרדי

(אך עדיין קיים מעט מאוד מידע אמיתי ולכן ההסברה המניעתית מלכתחילה הינה בגדר הצלת נפשות ממש. יש לקחת בחשבון שיקולים רבים בעת הטיפול במקרה פגיעה מינית בשל המורכבות של העניין והן הרגישות הקהילתית.

ההשפעה על הילד הנפגע מינית על ידי מי מהציבור החרדי יכולה להיות הרסנית ואף יותר, כגורם להפרעות נפשיות גם בבגרות, וגם בהתפרצות מחלת הסכיזופרניה (שייחסו עד לאחרונה רק כתוצאה מגורמי סיכון גנטיים).

הבנת חומרת המעשים

מכיוון שכשהילד הנפגע גדל בסביבה הבנויה על ערכים  אמוניים מאד מוגדרים,  וחונך כי בקבלת התורה קיבלו בין היתר לחיות על פי צו הנשמה ודרגתה, ולא על פי ייצרי  ותאוות הגוף,  וצנעת הפרט וריסון התאוות הוא אחד הגורמים המשמעותיים בחינוך זה, ופתאום כל מערכת החיים מתרסקת ונפרצו הגבולות והכל מופקר ,דווקא  אדם שהתחנך באותה חברה המכיר ויודע ומבין את חומרת המעשים כאשר בעצם נשבר סולם הערכים הגדולים שעליהם נסובו חיי הנפגע.

עכשיו ירד כיסוי מערומיו של הנפגע, והתערערה הזכות לכבוד אנושי ומערערת בעצם את כל ישותו של הנפגע, ופגעה בנימי נשמתו. והטראומה משפיעה על האופן בו הנפגע מביט על האנשים סביבו, על עצמו וגופו ובעצם על בטיחותו ועל מקומו. וטראומה זו תיצור משבר בתהליך ההתפתחות הטבעי של הילד הנפגע ותהיה לה משמעות ארוכת טווח על חייו עד להתבגרותו.

לכן טיפול רגשי בציבור החרדי צריך להיות מותאם ומטופל אך ורק על ידי גורמים מקצועיים המכירים את סבכי הציבור החרדי ורגישים אליו, שכן מדובר בעניינים רגשיים וחינוכיים הפוגעים בציפור הנפש.

עלינו להיות ערניים

עלינו להיות עירניים לזהות התנהגות שאינה מאפיינת באופן הרגיל את ילדנו, כי משהו קורה, משהו חריג עובר על הדבר הכי יקר לנו בחיים, לא להסתיר לא לפחד, לגלות, לא להתבייש שמא זה יצא החוצה, הילדים אינם אשמים הבושה לא שלנו ועל הפוגע ליתן את הדין.

טו"ר וכסלר מירב

שתפו מאמר:

שתפו מאמר:

נהיה בקשר

כתבות נוספות:

ילדים לכודים

ילדים לכודים

את הכאב הזה של הילדים הלכודים אני חווה כל יום כמעט ובהרבה משעות היום, והרגשתי שלא קל לי עם זה לבד וחייבת לשתף. באחד התיקים

טראומה משפטית

טראומה משפטית

מקובל לחשוב כי טראומה היא בדרך כלל של המתלוננים, אך השפעתה של התסמונת הפוסט טראומתית אינה של המתלוננים בלבד.

טוענת רבנית חלוקת רכוש

ניכור הורי

ניכור הורי מושג חדש יחסי המדובר בדיני משפחה, עולה ועושה כותרות לא אחת. בעיות בבית, הורים מסתכסכים, יש ילדים אך עדיין סוחבים.

× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן